Koninki.info - informacyjny serwis o miejscowości Koninki oraz o paśmie gór Gorce

Turbacz

Turbacz (1310 m), serce Gorców, to najwyższy szczyt Gorców w centralnym punkcie pasma, tworzący potężny rozróg kilkunastu górskich grzbietów; nazwa wzniesienia ma przypuszczalnie korzenie wołoskie, Zagórzanie (górale z pn. stoków Gorców) używają też odnotowanego w austriackich księgach pomiarów gruntów miana Kluczki; nie wyróżniający się w rozległej kopule szczytowej wierzchołek otoczony jest gęstym borem świerkowym, przez co pozbawiony widoków; stoją tu - znaczony współczesnymi "inskrypcjami" kamienny obelisk oraz żelazny krzyż z datami 1945-1985. Schronisko na Turbaczu skupia rzesze turystów, przybywających tu corocznie licznymi szlakami. Niektórzy twierdzą, że tutaj właśnie, pomiędzy Turbaczem, Kiczorą a Kudłoniem, przy drewnianej kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców, najlepiej odczuwa się szczególną atmosferę tych gór.

kliknij, aby zobaczyć więcej Jeszcze do końca XIX w. używano błędnej nazwy szczytu - Niedźwiedź. Wzięła się ona z pomyłki wojskowych kartografów austriackich, którzy nazwę północnogorczańskiej wsi odnieśli do najwyższego szczytu.

Przechodzi tędy główny szlak beskidzki (czerwony), więc przynajmniej raz zaliczają go wszystkie wycieczki grupowe czy indywidualni turyści.

Schronisko PTTK na Turbaczu - okazały kamienny budynek o dwóch prostopadłych skrzydłach z arkadowym wejściem i strzelistym dachem z mansardami, krytym gontem (ponad 100 miejsc noclegowych), otwarty w 1958 roku pod samym szczytem Turbacza, na górnym krańcu opadającej na wschodni stok polany Wolnica (ok. 1280 m n.p.m.). Zbiegają się tu wszystkie ważniejsze trasy turystyczne przecinające Gorce, a szlaków bezpośrednio tu prowadzących można naliczyć osiem.

Pierwsze schronisko w rejonie Turbacza (jak i w całych Gorcach) zostało wybudowane przez Oddział PTT z Nowego Targu na polanie Wisielakówka, w grzbiecie odchodzącym na południe od szczytu, w październiku 1925 r. Był to niewielki drewniany obiekt z małą werandą i pokojami gościnnymi na poddaszu. Przetrwał do listopada 1933 r., kiedy spłonął doszczętnie, podpalony przez nieznanych sprawców. Do budowy drugiego schroniska przystąpiono już w roku następnym - tym razem na polanie Wolnica. Budowa trwała kilka lat i przerwała ją II wojna światowa. W czasie okupacji schronisko było jednak czynne i oprócz goszczenia nielicznych turystów pełniło przede wszystkim rolę bazy kontaktowej na szlaku kurierów polskiego ruchu oporu, a nieraz dawało schronienie działającym w Gorcach oddziałom partyzanckim. Niemcy obsadzili schronisko w 1943 r., a w listopadzie tegoż roku w czasie walk z partyzantami zostało ono doszczętnie zniszczone.

Obok schroniska (niewielki, drewniany budynek w lesie) - otwarte w 1980 roku Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK eksponujące dzieje turystyki w Gorcach, historię schroniska na Turbaczu, opis działalności ruchu oporu podczas II wojny światowej oraz postać Władysława Orkana.

Pod Turbaczem, schodząc żółtym szlakiem do Nowego Targu, na polanie Rusnakowej, przy tzw. Kaplicy Papieskiej, w drugą niedzielę sierpnia rokrocznie odbywa się Święto Gór, na które przybywają, pieszo przez góry, górale czasami z bardzo odległych zakątków. Impreza przyciąga też rzesze turystów. Przez wiele lat msza tradycyjnie była odprawiana przez pochodzącego z Łopusznej, położonej u stóp Turbacza, nieżyjącego już ks. Józefa Tischnera.

Poręba Wielka - Koninki

Wiadomości ogólne

Atrakcje

Noclegi - Oferta

Noclegi - Kontakt

Dojazd

Historia

Gorce

Wiadomości ogólne

Kultura ludowa

Atrakcje

Klimat

Wody, geotermy

Geologia

Fauna

Flora

Trasy turystyczne

Narciarstwo

Ochrona przyrody, GPN

Weather Forecast | Weather Maps | Weather Radar