Koninki.info - informacyjny serwis o miejscowości Koninki oraz o paśmie gór Gorce

Obserwatorium astronomiczne na szczycie Suhora.

obserwatorium na Suhorze

Obserwatorium Astronomiczne na Suhorze otwarto 5.XI.1987r. Jest własnością i placówką badawczą Katedry Astronomii Akademii Pedagogicznej z Krakowa.

Jest to jedyny w Polsce obiekt tego typu zlokalizowany w górach na tak dużej wysokości - 1000m n.p.m. O wyborze lokalizacji zadecydowało położenie: dość duża odległość od siedzib ludzkich, brak w pobliżu zakładów przemysłowych, a jednocześnie otulina leśna Parku. Gwarantuje to małe zanieczyszczenie atmosferyczne opadami przemysłowymi. W pobliżu szczytu Suhora nie ma też większych miejscowości rozświetlających niebo. Stwierdzono ponadto, iż w Gorcach panują szczególnie korzystne warunki dla obserwacji astronomicznych - najwięcej pogodnych dni w roku. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość wyjechania wyciągiem krzesełkowym na Tobołów, skąd kierując się w lewo (na południe) do obserwatorium dochodzimy po ok. 15min.

Od 1991 roku obiekt został włączony do ogólnoświatowej sieci obserwatoriów, które w ściśle określonych terminach dokonują obserwacji tej samej gwiazdy. Są to głównie gwiazdy o dużych gęstościach, nazywane białymi karłami. Obserwatoria te, tworzą tzw. Teleskop Globalny. Na świecie jest ich łącznie 17, w tym dwa w Europie: Suhora i Haute-Provence we Francji.

W obrotowej kopule dachu jeden płat jest rozsuwany, umożliwiając bezpośrednią obserwację nieba.

Obserwatorium położone w pobliżu szlaku z przysiółka Koninki przez Tobołów (z wyciągiem krzesełkowym) na Turbacz, sporadycznie jest udostępniane zwiedzającym.

Obserwacje wykonywane są za pomocą 600 mm teleksopu firmy Carl Zeiss Jena o ogniskowej 2400 mm. Obserwatorium posiada kamerę CCD SBIG ST10XME.

Strona internetowa obserwatorium.

Poręba Wielka - Koninki

Wiadomości ogólne

Atrakcje

Noclegi - Oferta

Noclegi - Kontakt

Dojazd

Historia

Gorce

Wiadomości ogólne

Kultura ludowa

Atrakcje

Klimat

Wody, geotermy

Geologia

Fauna

Flora

Trasy turystyczne

Narciarstwo

Ochrona przyrody, GPN

Weather Forecast | Weather Maps | Weather Radar